“2023 YILI SERACILIK YILI OLACAK” « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

21 Eylül 2023 - 20:54

“2023 YILI SERACILIK YILI OLACAK”

“2023 YILI SERACILIK YILI OLACAK”
Son Güncelleme :

05 Ocak 2023 - 10:10

Haber: Hatice Zengin

MÜSİAD Erzincan Şubesi’nden yapılan açıklamada, Erzincan’da seracılık sektörünün geliştirilmesi için bazı projeler ortaya koyacakları ifade edildi. MÜSİAD Şube Başkanı Ertan Buyruk, “İnşallah 2023 yılını Erzincan’da seracılık yılı olarak ilan edeceğiz. Seracılık sektörünün gelişmesini Erzincan’ın geleceği açısından çok önemli buluyoruz.” Dedi.

Cumhurbaşkanımız Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Erdoğan, Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını belirterek, “2022 yılı ihracatımız yüzde 12,9 büyüyerek 254,2 milyar lira oldu.” dedi. Erdoğan, milli para ile ticaretin arttığını vurguladı, ”  “Şimdi burada büyük bir gurur ve memnuniyetle ifade etmek isterim ki. 2022 yılı ihracatımız yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam Cumhuriyet tarihimizin rekorudur.” ifadelerini kullandı. Yine aynı şekilde MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı açıklamasında, “Türkiye ekonomisi 2022 yılının ilk 3 çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,2 oranında büyürken, net ihracatın büyümeye katkısı 2,0 olmuştu. Başta en büyük ihracat pazarımız konumunda bulunan AB ülkeleri olmak üzere, küresel ölçekte durgun bir dönem olan 2022 yılında ihracatçılarımızın sergilediği performans takdire şayandır. Bu bağlamda 2022 yılında yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolarla Cumhuriyet tarihimizde yeni bir rekora imza atan bütün ihracatçılarımızı tebrik ediyor, söz konusu eğilimin 2023 yılında da devam edeceğine ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde net dış talebin büyümeye pozitif katkı vermeyi sürdüreceğine yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ihracatına Erzincan (OSB)  Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 13 firma 32 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır geçen yıllara göre yüzde 50 daha fazla ihracat yapmıştır. Malumunuz 2022 yılını Müsiad yatırım yılı olarak ilan etmiştik. Erzincan sanayi şehri degil Tarim şehri olarak biliniyordu. Niçin sanayi şehri olmasın dedik Erzincan Müsiad olarak bir çok il dışı, yurt dışında seyahatlerde bulunduk bunda da başarılı olduğumuza bir çok yatırımcıyı şehrimize getirdiğimize inanıyorum.

ERZİNCAN TARIMINDA SERACILIK İVME KAZANACAK

MÜSİAD Şube Başkanı Ertan Buyruk, Erzincan’da seracılığın gelişmesine büyük önem veriyoruz. Bölge insanının bu sayede hem ekonomik gelir elde edeceğine hem de tarım ürünlerinin çeşitliliğinin artacağına inanıyoruz diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü. Buyruk açıklamasında Erzincan’da seracılık sektörünün gelişimi için bazı projeler düşündüklerini ifade ederek: “Bu projelerimizi de 1- Sera kurulumuna yönelik yeni yatırımların desteklenmesi, 2- Mevcut seralarda modernizasyon yatırımlarının desteklenmesi.  3- Seralarda elde edilen ürünlerin depolanması ve pazarlanmasına yönelik yatırımların desteklenmesi gibi öncelikler çerçevesinde uygulamayı düşünüyoruz.” Diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.