EBYÜ Öğrencilerine Burs Desteği « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

8 Aralık 2023 - 22:29

EBYÜ Öğrencilerine Burs Desteği

EBYÜ Öğrencilerine Burs Desteği
Son Güncelleme :

17 Kasım 2023 - 14:26

Erzincan’da eğitim öğretim hayatlarını sürdüren üniversite öğrencilerine Erzincan Valiliği himayelerinde yapılan çalışma ile geri ödemesiz burs desteği sağlandı.Erzincan Valiliği himayelerinde yürütülen çalışma ile Erzincan’da eğitim öğretim gören 400 üniversite öğrencisine Erzincan Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyeti, OSB’de bulunan yatırımcılar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve hayırsever iş insanlarının destekleri ile burs yardımı yapıldı. Erzincan Valiliği girişimleri ile başlatılan çalışma da 400 öğrenciye burs bağlandı. Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda öğrenciler ile bir araya gelen Vali Hamza Aydoğdu ve katılımcılar tarafından öğrencilere 2 aylık burs miktarının içeresinde olduğu hesap kartları dağıtıldı. Öte yandan geçtiğimiz hafta içerisinde ise yine Erzincan Valiliği himayelerinde yapılan çalışma ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 124 deprem zede öğrenciye de burs verilmişti. Erzincan Valiliği himayelerinde yürütülen çalışma ile depremzede öğrenciler ile birlikte toplam da 524 öğrenciye geri ödemesiz burs imkanı sağlanmış oldu.Hesap kartlarının öğrencilere teslim edilmesi için düzenlenen programda konuşan Vali Doç Dr. Hamza Aydoğdu, öğrencilere nasihatlerde bulunarak; “Değerli öğrenciler bizler Erzincanlılar olarak sizlerin burada huzurlu bir eğitim öğretim görerek fahri Erzincanlı olarak buradan ayrılmanızı çok istiyoruz. Bunun içinde sizlerin huzur ve mutluluğu için elimizden geleni yapıyoruz. Sevgili öğrenciler sizlerden tek bir şey istiyoruz. O da şu kendi kültürünüze, kendi medeniyetinize, kendi tarihinize, kendi kültürel değerlerinize ve derinliğine inanarak başarılı olmanızı istiyoruz. Bu vatana, bu ülkeye, ailenize başarılı bireyler olmanızı istiyoruz. Gerçekten buna çok ihtiyacımız var. Bunu dikkate alınız. Bizim başarılı, kendini bilen, kültürünü tarihini bilen, dünyaya entegre olmuş gençlere gerçekten çok ama çok ihtiyacımız var. Bunun için sosyolojinin, değişimin ve dünyanın gerisinde kalan her insan kaybolmaya mahkumdur. Bilgi güçtür. Ve bu gücü hepimizin kullanması gerekiyor. Bugün en güçlü insanlar bilgiyi en iyi kullanan insanlardır. Sizin bizim değerlerimize çıkmanıza çok ihtiyacımız var. Güzellikler iyilikler bulaşıcıdır gençler bunu unutmayın. Eğer yürüdüğünüz yolda karşınıza zorluklar çıkmıyorsa yanlış yoldasınız gençler. Emek vererek elde ettiğiniz her şeyin hazzını dünyada hiçbir maddi güç dolduramaz. Kendiniz ile barışık olun. Küçük şeyler ile mutlu olun. Mutluluk dışarıdan insana enjekte edilen bir olgu değildir. Mutluluk içe dönük bir olgudur. Küçük şeylerden mutlu olan insanlar hayatları boyunca mutlu kalırlar. Bir fakirin başını okşamaktan mutlu olun. Bir fakir sofrasına oturmaktan mutlu olun. Gülmekten mutlu olun. Nefes almaktan mutlu olun. Yarabbi bugün de günü gördüm, güneşi gördüm diye mutlu olun lütfen. Eğer biz nimette kendimizden aşağı, musibette kendimizden yukarıdakilere bakmazsak hep mutsuz oluruz” dedi.
AKŞAM YEMEKLERİNİ BURSLARLA YİYORUZ
Burs dağıtımından önce konuşan Vali, öğrencilere alacakları bursların akşam 18:00 da bankaya yatmış olacağını söyleyerek; “Akşam yemeklerini bursla yiyin. Bir şey daha bizim Bakırevimiz var bundan sonra bütün kahvaltıları orada yiyiyoruz haberiniz olsun. Parası olmayanlarda Vali beyin hesabına yazdırsın. Yalnız hepiniz bir anda gitmeyin iflas ederiz. Bunu da yapmayın. Siz akıllı çocuklarsınız ne yapacağınızı bilirsiniz” dedi.ÖĞRENCİNİN CEBİNDE PARASI OLURSA KEYFİ GICIR OLUR
Vali konuşmasının sonunda ise; “Öğrencinin cebinde parası olursa keyfi gıcırdır. Onun için Allah cebinizden parayı hiç eksik etmesin” diyince salonda bulunan öğrenciler hep bir ağızdan ‘amin’ diyince ortaya tebessüm ettiren anlar çıktı.
DEPREMZEDE ÖĞRENCİ DUYGULANDIRDI
Burs almaya hak kazanan depremzede bir öğrencinin tüm öğrenciler adına yaptığı konuşma ise salondakileri duygulandırdı. Depremzede öğrenci; “Malatyalıyım. Depremzedeyim. Kız kardeşimi kaybettim. Duyduğumda çok şaşırdım. Açıkçası böyle bir şey olacağını düşünmüyordum. Kredi alıyorum. Başka bir yerden burs almamıştım daha önce. Beklemiyordum. Kardeşim adına da yapmak istediğim bir şeyler var. Onun adına da bu para ile bir şeyler yapacağım” dedi. Burs alan öğrencilerde kendileri için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek; “Bugün bizim için çok önemli bir gün oldu. Bizlere burs verdiler teşekkür ederiz. Bu burs maddi açıdan çok önemli ama bizler için manevi desteği çok çok daha önemli. Burs verilmesinde katkısı olan herkese çok çok teşekkür ederiz” dediler. Vali konuşmasının ardından öğrencilere hesap kartları Vali Aydoğdu ve katılımcılar tarafından takdim edildi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.