25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Dolayısıyla Program Düzenlendi « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

19 Nisan 2024 - 22:19

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Dolayısıyla Program Düzenlendi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Dolayısıyla Program Düzenlendi
Son Güncelleme :

24 Kasım 2023 - 14:25

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Dolayısıyla Program Düzenlendi.Düzenlenen programa Vali Yardımcısı Ömer Özbay ,Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un Ürküş Aksun , İl Müdürü Serdar Demirci, il protokol üyeleri ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce hazırlanmış olan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele içerikli video gösterimini ile devam etti. Video gösteriminin ardından Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Müdürü Serdar Demirci konuşmalarında ;’’ Kadının korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahın artırılması bağlamında, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında İl Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu programa hepiniz hoş geldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan kadına yönelik şiddet, tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de mücadele edilmesi gereken önemli bir sorun alanı olarak varlığını sürdürerek; kadının sosyal, ekonomik ve toplumsal yaşamda daha aktif ve üretken olmasının önüne geçtiği gibi, toplumun sosyal, kültürel, ekonomik ve politik yönlerden geri kalmasına neden olmaktadır. Kadına yönelik şiddetle mücadele; çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımı ve toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesini gerektirir. Bir erkek yetiştirirsen bir adam, bir kadın yetiştirirsen bir aile yetiştirirsin düsturuyla; ailenin de, tarih boyunca bütün toplumların çekirdeğini oluşturan bir müessese olduğunu göz önünde bulunduracak olursak toplum içinde kadınların onurlu, huzurlu, aktif ve üretken bir şekilde yer alması büyük önem arz etmektedir.
Sevgili Peygamberimiz veda hutbesinde “Ey İnsanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu Allah’ın emriyle kendinize helal kıldınız Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.” buyurmaktadır. “Türkiye Yüzyılı” vurgusu ve hedefleri ışığında Sayın Bakanımız Mahinur ÖZDEMİR GÖKTAŞ’ın da vurguladığı gibi “güçlü birey, güçlü aile, güçlü toplum ve güçlü Türkiye’ye olan inancımız” ile toplumun her kesiminden bireye sosyal hizmet sunmaktayız. Bakanlığımızca Ailenin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat ve uygulamaların düzenlenmesi, iş ve aile yaşamı arasındaki uyumun artırılması, ailenin korunmasına dair hak ve sorumlulukların geliştirilmesine yönelik çalışmaların takibi İl Müdürlüğümüzce Kadın Hizmetleri Birimi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü, Kadın Konukevi Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezi Şiddetle Mücadele İrtibat Noktası tarafından yürütülmektedir. Özellikle kadınların karşı karşıya bulunduğu şiddet ve ayrımcılık gibi sorunların çözümü konusunda çok büyük hassasiyet göstererek, güçlü bir ailenin temelinde güçlü kadının yattığı, kadının gücünün de kendisine duyulan saygıdan ve haklarını kullanabilme imkânından kaynaklandığını unutmadan tüm gayretlerimizle hizmetlerimize devam edeceğiz. Bakanlığımızın vizyonu olan “Toplumun her bir ferdine ulaşarak etkin sosyal hizmet sunumuyla ülkemizin sosyal kalkınmasında öncü kurum olmak.” hepimizin benimsediği bir sorumluluktur. Kadının toplumdaki ehemmiyetinin vurgulanması ve aile yapısının güçlendirilmesi doğrultusunda düzenlediğimiz Ailede sevgi Dili ve Nezaket konulu programımızın verimli olmasını ve ailede mutluluğa katkı sağlayarak, “kadına vefa adına, kadının güçlendirilmesi ve bu sayede toplumsal refahın artmasına katkı sağlamasını” temenni ederek; şiddetin olmadığı Türkiye yüzyılı dileklerimle, siz değerli katılımcılarımızı selamlıyor, katılımınız için teşekkür ediyorum’’ dedi.
İl Müdürünün konuşmalarının ardından günün anlam ve önemine binaen konuşma gerçekleştiren Vali Yardımcısı Ömer Özbay Konuşmalarında; ‘’Kadına yönelik şiddetin hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini, İç İşleri Bakanlığı olarak, kolluk kuvvetlerimizin yanı sıra 112-155-156 numaralı telefonlar tüm platformlarda kullanıma açılan Kades uygulamasına değinerek, bir kadının kaybedilmesi demek, bir annenin bir evin bir ülkenin kaybedilmesi demektir ifadelerine yer verdi. Gerçekleştirilen konuşmaların ardından İl Müdürlüğüne bağlı kuruluş olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü personeli tarafından “Şiddet anında ne yapılmalı konulu bilgilendirme, Şiddet Önlem ve İzleme Müdürlüğümüz ile Kadın Konuk evi hizmetlerimizin anlatıldığı sunum gerçekleştirildi.
Yapılan sunumun ardından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem DÖLEK’in “Ailede Sevgi Dili ve Nezaket” Konulu Sunumu ile devam eden program, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak adına, Sayın Valimiz ve kıymetli katılımcılar ile birlikte, gökyüzüne bırakılan turuncu renkli balonların ardından program son buldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.