“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Yerel Dinamikleri Harekete Geçirme Çalıştayı” Tamamlandı « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

19 Nisan 2024 - 20:26

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Yerel Dinamikleri Harekete Geçirme Çalıştayı” Tamamlandı

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Yerel Dinamikleri Harekete Geçirme Çalıştayı” Tamamlandı
Son Güncelleme :

18 Aralık 2023 - 14:18

Erzincan Valiliği öncülüğünde ve himayelerinde, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi yürütücülüğünde, kamu kurumları, yerel yönetimler, sektör temsilcileri, STK’lar ve diğer üniversitelerden gelen bilim insanlarının katkılarıyla gerçekleşen “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Yerel Dinamikleri Harekete Geçirme Çalıştayı” 16-17 Aralık 2023 tarihlerinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen Çalıştay Değerlendirme Toplantısı ve Çalıştayı Kapanış Programına;
Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Vali Yardımcıları Yusuf İzci, Ömer Özbay, ve Mehmet Emre Canpolat, ilçe kaymakamları, Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Cem Şems Tümer, ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve çalıştay katılımcıları katıldı.
Çalıştay Değerlendirme Toplantısında;
-Tarım ve Hayvancılık,
-Kültür, Turizm ve Doğa Sporları,
-Sanayi ve Teknoloji,
-Eğitim, Gençlik ve Aile
-Deprem Bilinci,
-Sağlık
Ana başlıklarında iki gün boyunca 26 alt çalışma grubunda yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan sonuçlar Grup Başkanları tarafından sunum eşliğinde katılımcılara anlatıldı.
Sırasıyla yapılan sunumlarda,
TARIM ve HAYVANCILIK ANA BAŞLIĞI ALTINDA;
1- Bitkisel Üretim
2- Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık
3- Kanatlı Yetiştiriciliği, Arıcılık ve Su Ürünleri
4- Yöresel Ürün Üreticileri
olmak üzere 4 alt başlıktaki mevcut durum, bu konu başlıklarında gerçekleştirilen görüşmeler ve alınan kararlar Vali Yardımcısı Yusuf İzci tarafından,
DEPREM BİLİNCİ ANA BAŞLIĞI ALTINDA;
1- Erken Uyarı ve Acil Müdahale Sistemleri
2- Yapı Güvenliği
3- Afet Öncesi, Afet Sırasında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler, Eğitimler ve Tatbikatlar
4- İmar Planlaması
olmak üzere 4 alt başlıktaki mevcut durum, bu konu başlıklarında gerçekleştirilen görüşmeler ve alınan kararlar Deprem Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şevket Özden tarafından,
SAĞLIK ANA BAŞLIĞI ALTINDA;
1- Sağlıkta Hizmet, Kalite ve Çeşitliliğin Artırılması
2- Fizik Tedavi Merkezlerinin Geliştirilmesi,
3- Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Uygulamaları,
olmak üzere 3 alt başlıktaki mevcut durum, bu konu başlıklarında gerçekleştirilen görüşmeler ve alınan kararlar Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin tarafından,
SANAYİ ve TEKNOLOJİ ANA BAŞLIĞI ALTINDA;
1- Ara Eleman Yetiştirme ve Temini Çalışması
2- İl Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Çalışmaları
3- Dezavantajlı Kesimlerin ve Kadın Kooperatiflerinin Ürettikleri Ürünlerin Satış İmkanları Arttırma Çalışmaları
4- Teknoloji Okur Yazarlığı
olmak üzere 4 alt başlıktaki mevcut durum, bu konu başlıklarında gerçekleştirilen görüşmeler ve alınan kararlar Erzincan İl Ticaret Müdürü Recai Palabıyık tarafından,
KÜLTÜR, TURİZM ve DOĞA SPORLARI ANA BAŞLIĞI ALTINDA;
1- Ergan Dağı
2- Dağcılık Bisiklet
3- Motokros, Off-Road, Bisiklet
4- Rafting Kano
5- Yamaç Paraşütü
6- Kardeşlik Korosu
7- Geçmişe Ait Kültürel Değerler
olmak üzere 7 alt başlıktaki mevcut durum, bu konu başlıklarında gerçekleştirilen görüşmeler ve alınan kararlar Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu tarafından,
EĞİTİM, GENÇLİK ve AİLE ANA BAŞLIĞI ALTINDA;
1- Okul-Aile
2- Aile Gelişim ve İletişim
3- İnovasyon ve Dijitalleşme
4- Okul-Sosyal Hizmet
olmak üzere 4 alt başlıktaki mevcut durum, bu konu başlıklarında gerçekleştirilen görüşmeler ve alınan kararlar Erzincan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Serdar Demirci tarafından katılımcılara anlatıldı.
Sunumlar eşliğinde yapılan bilgilendirmelerin ardından katılımcılar tarafından sunum yapan Grup Başkanlarına sorulan sorular ve dile getirilen görüşler de karşılıklı olarak istişare edildi.
Program sonunda yaptığı konuşmasına, iki gün boyunca yaptıkları özverili çalışmalar nedeniyle akademisyenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ederek başlayan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, “Bu çalıştay bizim için çok çok önemliydi. Ben bürokratik hayatım içerisinde çok çalıştaylar yaptım. Ama bir çalıştaya bu kadar rağbet olduğunu ilk defa burada gördüm. Bu neyi gösteriyor. Demek ki bu şehir değişimden yana. Demek ki bu şehir güzelliklerden yana. Demek ki bu şehir pozitif düşünebiliyor. Demek ki bu şehir iyiliklerle beslenen bir şehir. O zaman bizim yapmamız gereken kalbimizin üzerini örten o tozları alıp; o elması, o yakutu, o 24 ayar altını ortaya çıkarmak.” dedi.
Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu konuşmasının devamında, “Yapmamız gereken birlikte beraberce çalışmak. Biz üretmezsek ayakta kalamayız. Bizim üretmemiz lazım. Vatandaşımıza hizmet götürmemiz lazım. Eğer üretim olursa istihdam sağlarsak çoğu problem kendiliğinden ortadan kalkar.” dedi.
Vali Aydoğdu, bu önemli çalıştayın, gerek öncesinde yapılan hazırlıklar gerekse de çalıştay süresince verilen emekler ve gösterilen gayretler için herkese teşekkür etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.