Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, YÖK Raporu’na Göre Gelişimini Sürdürüyor « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

19 Nisan 2024 - 19:56

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, YÖK Raporu’na Göre Gelişimini Sürdürüyor

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, YÖK Raporu’na Göre Gelişimini Sürdürüyor
Son Güncelleme :

25 Aralık 2023 - 14:12

Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’deki 208 üniversiteyi Eğitim ve Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın, Uluslararasılaşma, Sürdürülebilirlik ile Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk kategorilerinde değerlendirerek, yükseköğretime yaptıkları katkı ve sağladıkları gelişmeye göre Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023 hazırladı.
YÖKSİS İzleme Kriteri Modülü üzerinden alınan verilere göre yapılan değerlendirme için bu yıl yeni eklenen veya çıkarılanlarla birlikte 74 farklı gösterge esas alınırken özellikle eğitim-öğretim kategorisinde üniversitelerde dikkate değer artışlar tespit edildi.
Yükseköğretim Kurulu Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023’ye göre, YÖK burslarından faydalanan öğrenci sayısı kategorisinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi gelişimini yükselten üniversiteler arasında yerini aldı. Rapora göre 2022 yılında 100 üniversitede öğrenim gören 5.956 öğrenci YÖK bursu almıştır. Burstan faydalanan öğrenci sayısı 50 ve üzeri olan üniversite sayısı 50’dir. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, üniversitelerin kendilerine ait geçmiş verileri dikkate alınarak hesaplama yapıldığında, genel ortalama üzerinde kalarak gelişimlerini sürdüren üniversiteler sıralamasında yükseliş gösteren beş üniversiteden biri oldu.
Merkezi bütçe dışı gelir oranına göre üniversitelerin dağılımı göstergesinde ise Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, üniversitelerin kendilerine ait geçmiş verileri dikkate alınarak hesaplama yapıldığında ilk üçte yer alarak istikrarlı bir gelişim göstermiştir.
Konu ile ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin Yükseköğretim Kurulu Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023’te yer alması, üniversitemizin eğitim-öğretim ve maddi olanakları konusunda yaptığı başarılı çalışmaların bir göstergesidir. Bu başarı, üniversitemizin öğrencilerine sunduğu kaliteli eğitim ve burs olanakları sayesinde elde edilmiştir. Bizler, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak öğrencilerimize en iyi eğitimi ve imkânları sunmaya devam edeceğiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.