Ezber Hadis-i Şerif yarışması düzenlendi « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

20 Temmuz 2024 - 08:32

Ezber Hadis-i Şerif yarışması düzenlendi

Ezber Hadis-i Şerif yarışması düzenlendi
Son Güncelleme :

15 Haziran 2024 - 17:04

Medine-i Münevvere’nin vakfiye’si ve Kardeş Şehri Erzincan’da üçüncüsü gerçekleştirilen Hadis-i Şerif Ezberden Okuma Yarışması 40 hadis-i Şerif, 80 Hadis-i Şerif ve 120 Hadisi Şerifi önce Arapça ve sonrasında açıklamasını ezberden okuma yarışması yapıldı.
Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda yapılan yarışma üç ayrı kategoride gerçekleştirildi. 40 – 80 ve 120 Hadis-i Şerif ezberleyip Arapça metin ve Türkçe anlamını Ezberden okumak sureti ile Jüri önünde ter döktüler. Her kategoride 5 aday yarıştı.
Kur’an Tilaveti ile başlayan program İHYA Vakfı tanıtım filminin gösterimi yapıldı. Açılış konuşmasını yapan İHYA Vakfı Erzincan başkanı Recep Topal, tüm katılımcılara ve destek verenlere teşekkür etti.
Ardından konuşmasını yapan İlim Hizmet ve Yardımlaşma Vakfı (İHYA) Mütevelli Heyet Başkanı Kurra Hafız İbrahim Yıldırım konuşmasında, “Sümbül Valide Sultan Kız Kur’an Kursu öğrencileri hafızlığını yaparken Hadis-i Şerif ezberleme müsabakasında da öncü olma vasfı ile yerlerini aldılar. Bu yıl Erzincan’ımızda üçüncüsünü düzenlediğimiz Hadis yarışmamıza, katılım ve katkılarımızdan dolayı teşekkür ediyorum. Dinimizi anlama ve yaşamada Hadis-i Şeriflerin önemine vurguların yapıldığı salon programında birçok eğitim kurumuna güzel bir örnek sergilenmiş oldu. Gelecek yıllarda İmam Hatip Ortaokulları ve Liselerinde, İlahiyat Fakültelerinde Hadis-i Şerif Yarışmalarına şahit olmayı ümit ediyoruz. Bu yarışmaların halka açık salonlarda yapılması; toplumda Hz. Peygamber’e olan sevginin müşahede edilmesi ve teveccühün ne kadar büyük olduğunu görmek için iyi bir fırsat teşkil etmektedir. Biz bu hizmetimizle; Erzincan’da önemli bir işe öncülük ettiğimizin, İslami İlimler Geleneğinde esas olan bir hususu ihya ettiğimizin farkındayız. Hayır, ile deva edecek inşallah” ifadelerine yer verdi.
Programa katılım sağlayan Erzincan Vali Yardımcısı Ömer Özbay, Programa katkı sunan ve katılım sağlayanlara teşekkür ederken hadis yarışmalarında yarışacak olan tüm yarışmacılara da başarılar diledi.
İlk olarak 40 Hadis-i Şerifi önce Arapça ve sonrasında açıklamasını ezberden okuma yarışmasına geçildi. Yarışmaya katılan 5 talebe kendilerine kura ile belirlenen 3 adet Hadis-i Şerifi ilk olarak Arapça ve akabinde meallerini okudular.
Daha sonra 80 Hadisi Şerifi önce Arapça ve sonrasında açıklamasını ezberden okuma yarışmasına geçildi. Yarışmaya katılan 5 talebe kendilerine kura ile belirlenen 3 adet Hadis-i Şerifi ilk olarak Arapça ve akabinde meallerini okudular.
Son olarak 120 Hadisi Şerifi önce Arapça ve sonrasında açıklamasını ezberden okuma yarışmasına geçildi. Yarışmaya katılan 5 talebe kendilerine kura ile belirlenen 3 adet Hadis-i Şerifi ilk olarak Arapça ve akabinde meallerini okudular.
BİRİNCİ OLANLARA UMRE ÖDÜLÜ
Jüri üyeliklerini yapan EBYÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tozlu, KOÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Ulugöl, FSMVÜ İslami İlimler Fakültesi Hadis Anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Kutlay, Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesi Öğretim Üyesi Can Murat Sunar ve Erzincan İl Müftü yardımcısı Medet Şahin’in yaptığı yarışmada yarışmaya katılım sağlayan Sümbül Valide Kız Kur’an Kursu talebelerinden birinci olanlara Umre ödülü, ikinci olanlara tam altın, üçüncü olanlara yarım altın ve 4 ile 5. Olanlara da gram altın hediye edildi.
Yarışmalar sonrasında, ay içerisinde bir günde hatim indiren Sümbül Valide Kız Kur’an Kursu talebeleri İHYA vakfı Mütevelli Heyet başkanı Kurra Hafız İbrahim Yıldırım tarafından Hafızlık beratları verildi.
Program Derece yapan talebelere ödüllerin verilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. Program sonrasında Sümbül Valide Sultan Kız Kur’an Kursuna ait botanik bahçesinin açılışı ve ardından ikram ile devam etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.