Karakter Eğitimi CAN-KAR Projesi imzalandı « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

25 Temmuz 2024 - 15:34

Karakter Eğitimi CAN-KAR Projesi imzalandı

Karakter Eğitimi CAN-KAR Projesi imzalandı
Son Güncelleme :

02 Aralık 2023 - 14:29

Erzincan Valiliği himayelerinde yürütülecek olan Karakter Eğitimi CAN-KAR Projesi kapsamında, Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile KUDAKA arasında protokol imzalandı. Erzincan Valiliği himayelerinde yürütülecek olan Karakter Eğitimi CAN-KAR Projesi kapsamında, Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile KUDAKA arasında protokol imzalandı.2023 yılı KUDAKA Teknik Destek Programı kapsamında TRA1/23/TD/0042 referans numaralı “Karakter Eğitimi CAN-KAR projesi” kapsamında Erzincan Valiliği himayelerinde, Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından KUDAKA (Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı)’ya yapılan proje başvurusu desteklenmeye hak kazanmıştır. 1.12.2023 Cuma günü KUDAKA Genel Merkezinde Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal ve KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven tarafından imzalanan protokol ile proje resmi olarak hayata geçti.

Erzincan Valiliği himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Anaokulları temelde olan ve tüm okullarda uygulanacak Karakter Eğitimi CAN-KAR projesi ile, Peygamber sevgisi, vatanseverlik, saygı, hoşgörü, sabır, merhamet, sorumluluk, adalet, doğruluk ve dürüstlük, alçakgönüllülük, kanaatkarlık, yardımseverlik, hayvan sevgisi, paylaşma bilinci vb.temel ahlaki değerlerle örtüşen, bütün insanlığın ortak paydası olarak kabul edilip ele alınan yaklaşık 30 değerin görsel ve işitsel olarak kazandırılması sağlanacaktır.

Öğrencilere, “iyi” insan olmanın içsel hazzını yaşamaları için değer ve erdem sahibi olmaları gerektiği fikri aşılanacaktır. Öğrencilere, her bireyin kendi zihin dünyasında doğruya ilişkin yorumlar olduğu vurgulanacak, hiç kimsenin gerçekliğin merkezinde olmadığı belirtilecek, öğrencilere başkalarının bakış açısını edinebilme becerisi ve empati duygusu kazandırılması amaçlanmaktadır.

Türkiye’de örnek proje olma özelliğine sahip bu projeyle ilk etapta, il merkezinde bulunan bağımsız 22 anaokulu, ardından ilçelerde bulunan bağımsız anaokulları ile birlikte toplamda 37 bağımsız anaokulunda proje kapsamında eğitim verilecektir.

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okul kategorilerinin yer alacağı toplamda 240 okul, 3.905 öğretmen ve 45 bin 700 öğrenci projenin yaygınlaştırılmasıyla ulaşılacak insan kaynağı olacaktır.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.