Mustafa Sarıgül: “Mutfakta yangın var” « YENİ ERZİNCAN GAZETESİ

25 Temmuz 2024 - 17:10

Mustafa Sarıgül: “Mutfakta yangın var”

Mustafa Sarıgül: “Mutfakta yangın var”
Son Güncelleme :

05 Şubat 2024 - 20:25

Ekonomi düzeleceği yerde daha da bozuluyorsa gelecekten umutlu olabilir mi? Türkiye sıkıntılar içinde kıvranıyor, hayat pahalılığı halkı eziyor, mutfaklarda yangın var.
BİR EKMEĞİN YARISINI 2 KİŞİ DİĞER YARISINI 8 KİŞİ YİYOR
Bu ülkenin çocukları kendi yurtlarında ev alamıyor, tatile gidemiyor, karnını doyuramıyor, barınamıyor. İşsizlik almış başını gidiyor.
İşsiz insan mutsuz insandır. Çocuklarımız aç yatıyor, iyi eğitim alamadan büyüyor. Birkaç gün önce gelir dağılımı rakamları açıklandı. Gelir dağılımı daha da bozulmuş. Zengin daha zengin olurken, orta direk yoksulluğa yoksullar açlık sınırına itilmiş. Bir ekmeğin yarısını 2 kişi diğer yarısını 8 kişi yiyor. Vergi almak için yoksulun sofrasındaki ekmeğe el uzatılır olmuş.
İKTİDARA MERKEZ BANKASI BAŞKANI DAYANMIYOR
Hukukun üstünlüğü yok, güven ortamı yok, istikrar yok. Böyle bir ortamda ekonomi düzelir mi? Ülkemizin çözüm bekleyen çok ciddi sorunları var. İşsizlikle, geçim sıkıntısıyla, yoksullukla ve enflasyonla mücadele etmemiz lazım. Bütçemizin denk olması lazım. Gelirimiz kadar, harcamamız, kendi kendimize yetmemiz lazım. Hayat pahalılığını önlemenin yolu, marketten değil, tarladan, fabrikadan geçer.
ÜRETİME DAYALI BİR EKONOMİ MODELİNE GEÇMEMİZ LAZIM
Dolaylı vergilerin payının azaltılması lazım. Türkiye’nin petrolü fındıktır, çaydır, üzümdür, buğdaydır, pamuktur, domatestir, pancardır, patatestir, soğandır. Bu ürünlerimizin değerini bilmemiz lazım. Rüzgâr ve güneş enerjisine ağırlık vermemiz lazım. Serbest piyasa dediler, liberal politika dediler, devletin fabrikası olmaz, devlet, çiftçilik yapmaz dediler. Aç kaldık, yoksul kaldık, işsiz kaldık. Devlet şirket değildir. Devlet, yoksulu korumak, işsize iş bulmak zorundadır. Bizim fabrika açmamız, kooperatif kurmamız, devlet üretme çiftlikleri, tarım işletmeleri açmamız, nerede ne gerekiyorsa onu yapmamız lazım.
EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK YAPMAMIZ LAZIM
Ekonomik milliyetçilik, önce Türkiye kazanacak demektir. Ekonomik milliyetçilik, az döviz harcamak, çok döviz kazanmaktır. Ekonomik milliyetçilik, “yerli malı yurdun malı, her Türk onu kullanmalı ve korumalı” demek, otomobilden, televizyona, giysiden, mercimeğe kadar ülkemizde üretilen malları satın almak ve kullanmaktır. Ekonomik milliyetçilik, ihracatımızı artırmak, ithalatımızı azaltmaktır. Ekonomik milliyetçilik, Rusya, Kanada, ABD çiftçisini değil, Türk çiftçisini ihya etmektir.
Milletvekili Sarıgül’ün yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının seçim üzerine sorularını yanıtladı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.